Otvoriť hlavné menu

Sprievodný program ŠV - podujatia, workshopy, diskusie

Diskusia, ktorá trvá 45 minút má tri časti 1. Čo je to demokracia ? (s žiakmi preberieme, že ako oni vidia demokraciu[čoho sa bojím je, že to nie je talk na 10 minút]) • aké sú jej +/-? • ako sa majú krajiny, ktoré majú od demokracie ďaleko? • ako sa k tomu dopracovali ? • čo sa teda deje keď je občan pasívny? 2. Ako si vybrať správneho kandidáta ?(Chceme od žiakov, aby si uvedomili, že voliť nesmú len podľa emócii a sľubov, ale podľa faktov. Keď sa nám to podarí tak nestačí, že vie ako voliť, musíme ho dostať do štádia kde vie, že je jeho hlas dôležitý) • Proces výberu spočíva v troch krokoch

 • Motivácia - Každý má nejaké problémy, ktoré potrebuje vyriešiť a dúfa, že existuje politik ktorý ich vyrieši. 
 • Výber - Nasleduje teda research, kde volič hladá vhodného kandidáta, ktorý vo svojom programe chce riešiť voličove problémy.
 • Overenie kompetencie a dôveryhodnosti - Tu si už volič musí prezrieť, ako veľmi je jeho vybraný kandidát kompetentný a dôveryhodný. Treba si overiť históriu problémov, ktoré už riešil, vyriešil, kauzy s ním spojené a ľudí okolo neho, ktorými by mohol byť ovplyvnený.(idealne by bolo keby sme spomenuli aj zavadzajuce zdroje informacii, len si nemyslim ze na to mame dost casu)
 • Pokiaľ sa voličovi nepodarí vybrať vhodný kandidát už v druhom kroku tak samozrejme, musí sa s tým uspokojiť a ísť celý tento postup odznovu, čiže začne hľadať kandidáta, ktorý rieši jeho sekundárne problémy. Avšak pri tretiom kroku by to malo byť rovnako, keď sa voličovi nepodarí nájsť dôveryhodného kandidáta, tak nemá zmysel takého človeka voliť, keď len prostriedky poskytnuté na riešenie problémov zpreneverí a mal by sa presunúť na krok jedna a hľadať znovu kandidátov, ktorí riešia jeho sekundárne problémy.

3. Hodinu by sme chceli zakončiť tým, že im ukážeme, pozitívne príklady na slovensku kde keď ľudia sa nevykašlali na voľby tak si našli kandidáta, ktorý vyriešil ich problém. https://www.youtube.com/watch?v=tQxKGK-Qwnk Nechceme nutne dávať príklady zo zahraničia, nech nevyzeráme, že sa musíme nutne opičiť po ďaľších krajinách. Ideálne by bolo použiť nejaký príklad miestnej malej dediny, ktorá je stále slovenským príkladom, ale zároveň sa netýka nikoho.